PRAHA/Fórum pro architekturu a média

2014 – 2019

2014 – 2019

Sdružení 4AM/Fórum pro architekturu a média ve spolupráci s Moravskou galerií v Brně od října 2014 do prosince 2019 provozovalo na nádvoří Pražákova paláce (Husova 18, Brno) variabilní kulturní prostor s galerijní kavárnou PRAHA. Principem tohoto prostoru byla otevřenost, bezbariérovost, volný pohyb a svoboda vyjádření.

V kulturním prostoru PRAHA navazovalo 4AM na svou předchozí činnost týkající se architektury, urbanismu, městského prostoru, současného umění a umění nových médií. Za účasti odborné i široké veřejnosti byli formou otevřených diskuzí, mezinárodních workshopů, přednášek, výstav a akcí ve veřejném prostoru artikulovány a kriticky zkoumány aktuální kulturně-společenské fenomény a související problémy a otázky. Tato dramaturgická náplň se stala východiskem architektonického projektu, jehož autory jsou Jakub Kopec a Jaroslav Sedlák.

PRAHA byla denní kavárnou a barem v nekuřáckém a bezbariérovém prostředí s posezením uvnitř i celoroční zahrádkou na nádvoří Pražákova paláce. Proměnlivá nabídka kvalitního občerstvení a nápojů od pečlivě vybraných lokálních dodavatelů (Slavkovský pivovar, pražírna Coffee Sheep, Hostětínský mošt, Pragomošt, rodinná likérka Žufánek, Sonnentor, Moravská banka vín) reagovala na sezónní možnosti.

Součástí prostoru byla veřejná knihovna s odbornými publikacemi a periodiky o současné architektuře, designu a umění. Jako přednáškový a výstavní prostor byla PRAHA dějištěm odborných přednášek architektů a teoretiků, uměleckých intervencí, workshopů, happeningů, diskuzí a fór, audiovizuální projekcí a sympózií. Byly zde pořádány koncerty elektronické, improvizované a soudobé klasické hudby, taneční improvizace, autorské a experimentální divadlo.

Po pěti letech intenzivního každodenního provozu a více než tisícovky akcí, důležitých setkání, uměleckých rezidencí a autorských instalací, se členky a členové spolku rozhodli ke konci roku 2019 provoz PRAHY na nádvoří Pražákova paláce ukončit.

Web: www.prahavbrne.cz
FB: https://www.facebook.com/prahavbrne
Instagram: https://www.instagram.com/prahavbrne

Více info také:

PRAHA / FÓRUM PRO ARCHITEKTURU A MÉDIA:

– nový interaktivní kulturní prostor v centru města

– veřejná knihovna, medialab

– prostor pro výstavy současného umění a kulturní akce

– sdílená pracovna

– denní kavárna, bar

– architektura

– soudobé umění a hudba

– urbanismus

– aktuální kulturně-společenská témata

– lokální i mezinárodní spolupráce

– vzdělávání

– sdílení zkušeností a názorů

– dialog mezi scénami

– prostor pro diskuzi

Variabilní kulturní prostor PRAHA nabízí:

Kabinet ‒ knihovna, studovna, mediatéka. Nejnovější i starší významná odborná periodika o současné architektuře, designu a mediálním umění.Přednáškový a interaktivní prostor, medialab – přednášky místních i zahraničních architektonických a uměleckých vysokých škol, ateliérů, umělců a teoretiků, workshopy, happeningy, diskuze a fóra, audiovizuální projekce, ateliérové schůzky a sympózia.

Výstavní prostor a klub – experimentální výstavy architektonických projektů, mediálního umění, tvorby profesionálů a studentů architektury a umění z celé Evropy. Koncerty elektronické, improvizované i soudobé klasické hudby. Taneční improvizace, autorské a experimentální divadlo, projekce.

Denní kavárna a bar ‒ posezení uvnitř i na nádvoří Pražákova paláce. Nabídka kvalitního občerstvení, alko i nealko nápojů. Lokální dodavatelé, setkání nadšenců i profesionálů z oblasti gastronomie, dostupné ceny, možnost připojení na wifi po celý den.